1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony na mocy uchwały z 2011 roku. Z tej okazji, 28 lutego 2025 r., w Suwałkach odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
Hołd pod pomnikiem Armii Krajowej 🕯️
Władze Suwałk oraz zaproszeni goście oddali hołd Żołnierzom Wyklętym podczas uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.:
🔹 Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński,
🔹 Zastępca Prezydenta Miasta Suwałki Roman Rynkowski,
🔹 Przewodniczący Rady Miasta Suwałki Zdzisław Przełomiec,
🔹 Radni miejscy oraz przedstawiciele lokalnych organizacji.
Obecni złożyli wieńce i zapalili znicze, oddając cześć bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski w trudnych latach powojennych.
Kim byli Żołnierze Wyklęci? ⚔️
Żołnierze Wyklęci to członkowie powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Prowadzili walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR oraz podporządkowanymi im strukturami w Polsce. Ich działania często kończyły się tragicznie – wielu z nich zostało aresztowanych, skazanych na śmierć lub uwięzionych w komunistycznych więzieniach.
Dlaczego 1 marca? 📅
Data obchodów nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie został wykonany wyrok śmierci na członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To wydarzenie symbolizuje tragiczny los tysięcy Polaków, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Pamięć o bohaterach
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym, jednak nie jest dniem wolnym od pracy. Co roku w całej Polsce odbywają się uroczystości, marsze i prelekcje, mające na celu przywracanie pamięci o żołnierzach niezłomnych, których historie przez lata były zapomniane lub celowo wymazywane.
🔹 Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami patriotycznymi w Suwałkach? Obserwuj nas na Facebooku i śledź najnowsze informacje! informacje Suwałki, Suwałki wydarzenia
Napisz komentarz
Komentarze